Tänapäeval on finantskirjaoskus muutunud üha olulisemaks, sest see, kes on rahaasjades teadlik, võib elada muretumalt, kui see, kel suured võlad või kulud, mis ületavad tulusid.

- Investor Toomas: rahatarkus on väga oluline.
- Foto: Anti Veermaa
Kahjuks on tänapäeval aga nii, et paljud pole kursis ka kõige algelisemate teadmistega, mida oleks vaja, et koguda sääste või teha
investeeringuid. Ja see probleem on kogu maailmas, sest ainuüksi uuringud Ameerika Ühendriikidest on näidanud, et vähemalt pooled inimesed kukuks läbi lihtsa finantstesti. Samas kui inimene ei tea, kuidas oma raha juhtida, juhib hoopis raha teda ise ja nii võib see kesta terve elu.
Eelmisel kuul külastasin Vilniuses toimunud Balti investorite foorumit ja seal esines mitme bestselleri autor Ted Fishman. Võib-olla meie lugejaskond teda nii palju ei tea, kuid tegemist on hinnatud Hiina eksperdiga, kes
kirjutab artikleid ka rahvastiku vananemise teemal. Fishman ütles, et tänu meditsiini ja tehnoloogia arengule elavad inimesed tulevikus kauem. Tema sõnul mängib siin suurt rolli ka finantskirjaoskus, kuna see on üks olulisi faktoreid, mis tagab pika elu.
Fishman pole oma nägemuses ainuke
Täna ilmus artikkel rahateadmiste õpetajast ja bestselleri „Rikas isa, vaene isa“ autorist Robert Kiyosakist, kes oli intervjuus nõus ka eestlastele oma tarkust jagama. Tegemist on finantsteadmiste õpetajaga, kes on võtnud enda südameasjaks parandada inimeste finantskirjaoskust kogu maailmas. Kahjuks on veel paljudes koolides nii, et finantstõdesid ei õpetata ning seetõttu üritab Kiyosaki oma raamatute ja lauamängudega seda tühimikku täita.
Ka vähene oskus suureks abiks
Finantskirjaoskus ei pea ilmtingimata tähendama, et igaühest peaks saama investeerimisspetsialist, rahandusguru või miljonär. Näiteks Fishman ütles, et isegi vähene finantskirjaoskus võib pikemas perspektiivis väga suuri positiivseid muutusi tuua. Sest kui murtakse vanad harjumused ja hakatakse asju teistmoodi tegema, annab see pikaajaliselt häid tulemusi.
Ka Kiyosaki ei õpeta enda bestselleris „Rikas isa, vaene isa“ kuidas saada rahandusprofessori tasemele, vaid märkama igapäevaseid väikseid asju. Näiteks, kui oskad teha vahet, mis on tulud ja mis kulud, oled juba väga suure sammu astunud edasi vältimaks oravratast või õnnestub sul sealt hoopis välja saada.
Olen ka ise aktiivselt suhelnud mulle kirjutanud inimestega ja üritanud neid mitmetes küsimustes aidata. Seega on mulle teiste inimeste finantsheaolu ka südameasjaks ning olen lootnud, et mu lugejatel läheks hästi. Siit ka üleskutse – kui sul on finantsalaseid küsimusi, siis kirjuta mulle, äkki saan aidata.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!